Ask questions which are clear, concise and easy to understand.
Ask QuestionPosted by Abhishek Ladda 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Karmit Chugh 5 years, 4 months ago
Posted by Prajal Chettri 5 years, 4 months ago
- 4 answers
Pramodsingh Rathore 5 years, 4 months ago
Yogita Ingle 5 years, 4 months ago
√(x2+1)
This algebraic expression is not a polynomial because it has root on it.
Posted by Joseph M Jose 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Gaurav Seth 5 years, 4 months ago
Solution:
Given:
Diameter of the pencil =7mm
Radius of the pencil (R) = 7/2mm
Diameter of the graphite cylinder =1mm
Radius of the graphite(r) = 1/2mm
Height(h)=14cm= 140mm
[1cm= 10 mm]
Volume of a cylinder= πr²h
Volume of graphite cylinder = πr2h = 22/7 ×1/2 × 1/2 ×140
Volume of graphite = 110 mm³
Volume of pencil = πR²h
= 22/7 ×7/2 × 7/2 ×140
= 490×11= 5390 mm²
Volume of pencil=5390mm³
Volume of wood = Volume of pencil - Volume of graphite
Volume of wood= 5390- 110= 5280 mm³
= 5280/1000= 5.28 cm³
[1mm³= 1/1000cm³]
Volume of wood = 5.28 cm³
Or

Posted by Jayakeerthi Jk 5 years, 4 months ago
- 5 answers
Hdm . 5 years, 4 months ago
Mayank Kumar 5 years, 4 months ago
Posted by Gujja Srishanth 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Yogita Ingle 5 years, 4 months ago
(x-2)²-(x+2)²
= (x - 2 + x + 2)(x - 2 - x - 2)
= (2x)(-4)
= -8x
So the zeroes of the polynomial is x = 0
Posted by Gujja Srishanth 5 years, 4 months ago
- 2 answers
Laxmi Narayan Sahoo 5 years, 4 months ago
Yogita Ingle 5 years, 4 months ago
x²+14x+40
= x²+10x + 4x+40
= x (x + 10) + 4 ( x+ 10)
= (x + 4) (x +10)
Posted by Meenu Gupta 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Gaurav Seth 5 years, 4 months ago
Total distance covered = x
Total fare = y
Fare for the first kilometer = 8 per km
Fare after the first 1km = 5 per km
If x is the total distance, then the distance after one km = (x-1)km
i.e., Fare after the first km = 5(x-1)
According to the question,
The total fare = Fare of first km+ fare after the first km
y = 8+5(x-1)
y = 8+5(x-1)
y = 8+5x – 5
y = 5x+3
Solving the equation,
When x = 0,
y = 5x+3
y = 5×0+3
y = 3
When y = 0,
y = 5x+3
o = 5x+3
5x = -3
x = -3/5
| x | y |
| 0 | 3 |
| -3/5 | 0 |
The points to be plotted are (0, 3) and (-3/5, 0)
Posted by Aayesha Dhiman 5 years, 4 months ago
- 2 answers
Posted by Shreyam Kumar 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Agnes Jimmy 5 years, 4 months ago
Posted by J Divyasrinitha 5 years, 4 months ago
- 2 answers
Posted by Chitralekha Khaund 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Silviya Shrivastav 5 years, 4 months ago
Posted by Parul Aggarwal 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Silviya Shrivastav 5 years, 4 months ago
Posted by Abhishek Ladda 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Posted by Aditya Sharma 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Posted by Divya Raina 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Posted by Shikha Sharma 5 years, 4 months ago
- 2 answers
Shehrebanu .... 5 years, 4 months ago
Posted by Rishi Shah 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Gaurav Seth 5 years, 4 months ago
The probability of head is 0.455 and the probability of tail is 0.545.
Given:
Total outcomes = 1000
Frequency of head = 455
Frequency of tails = 545
i) The probability of heads
ii) Probability of tail
In this question we were asked to find out the probability of all the ‘possible outcomes’. The ‘two possible outcomes’ while tossing a coin are occurrence of heads and occurrence of tails. Therefore, we have considered these two possibilities and calculated the result
Posted by Nilesh Kankhediya 5 years, 4 months ago
- 4 answers
Yogita Ingle 5 years, 4 months ago
(a + b) ( a - b) = a2 - b2
(-3)+√5) (-3) -√5)
= (-3)2 - (√5)2
= 9 - 5
= 4
Posted by Amana Fathima Shanavas 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Sunny Lathwal 5 years, 4 months ago
Posted by Meenu Gupta 5 years, 4 months ago
- 2 answers
Gaurav Seth 5 years, 4 months ago
Given,Total distance covered= x km=1+(x-1)km
Fare For first kilometre= ₹8
Fare for subsequent distance= ₹5 per km
Fare for next(x-1)km= 5(x-1)
A.T.Q
Total fare= y
8+5(x-1)=y
8+5x-5=y
5x-y+3=0
Which is the required linear equation.
It can also be written as y= 5x+3
Posted by Devanandana Ps 5 years, 4 months ago
- 4 answers
Dwanish Shetty{Ronaldo} 5 years, 4 months ago
Medha Mohiley 5 years, 4 months ago
Posted by Sana Khan 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Posted by Sowparnika Ram 5 years, 4 months ago
- 4 answers
Shehrebanu .... 5 years, 4 months ago
Posted by Shine Rai 5 years, 4 months ago
- 3 answers
Gaurav Seth 5 years, 4 months ago
Let 'x' be 0.47(bar on 7).
Since the number of repeating decimal is 1,we should multiply x and it's value with 10.
10*x=10*0.47(bar on 7).
10x=4.77(bar on 7).
Now, we should subtract x and it's value from 10x and it's value.
10x-x=4.77(bar on 7)-0.47(bar on 7).
9x=4.3(bar gets cancelled).
x=4.3/9.
This still needs to be multiplied with 10 in order to make p also an integer.
43/90 is the p/q form of 0.47(bar on 7) where p and q are integers and q is mot equal to 0.
Posted by Roshan Suna 5 years, 4 months ago
- 4 answers
Shehrebanu .... 5 years, 4 months ago
Yogita Ingle 5 years, 4 months ago
104×96
= (100 + 4) 96
= 96 (100) + 96(4)
= 9600 + 384
= 9984
Posted by Roshan Suna 5 years, 4 months ago
- 1 answers
Dharmesh Jagrat 5 years, 4 months ago
Posted by Sourabh Sasture 5 years, 4 months ago
- 3 answers
Rishikesh Patidar 5 years, 4 months ago
Ash Greninja 5 years, 4 months ago

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Ashok Jain 5 years, 4 months ago
0Thank You