A cuboidal vessel is 10m long …

CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
Related Questions
Posted by Akhilesh Patidar 1 year, 6 months ago
- 0 answers
Posted by Sheikh Alfaz 3 months ago
- 0 answers
Posted by Yash Pandey 7 months, 3 weeks ago
- 0 answers
Posted by Savitha Savitha 1 year, 6 months ago
- 0 answers
Posted by Alvin Thomas 4 months, 2 weeks ago
- 0 answers
Posted by Duruvan Sivan 7 months, 3 weeks ago
- 0 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Gaurav Seth 5 years, 3 months ago
A cuboidal vessel is 10 m long and 8 m wide. How high must it be made to hold 380 cubic metres of a liquid?
<hr />Let the height of the cuboidal vessel be h m. l = 10 m b = 8 m
lbh = 380
(10)(8)h = 380

Capacity of the cuboidal vessel = 380 m3
Hence, the cuboidal vessel must be made 4.75 m high.
1Thank You