Anbu bought 2 notebooks for Rs …

CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
Posted by Vinoth Kumar 5 years, 4 months ago
- 2 answers
Yogita Ingle 5 years, 4 months ago
Anbu bought 2 notebooks for Rs 24
Cost of one notebook = 24 ÷ 2 = Rs 12
Cost of 9 notebooks = 9 × 12 = Rs 108
Related Questions
Posted by Vedika Chourasiya 1 year, 1 month ago
- 0 answers
Posted by Heena Khatun 1 year, 1 month ago
- 0 answers
Posted by Shree Vanshika Reddy Reddy 8 months, 2 weeks ago
- 0 answers
Posted by Dipratna Salunke 1 year, 4 months ago
- 2 answers
Posted by Harsha Sarji.S 1 year, 2 months ago
- 0 answers
Posted by Bhargav Panchal Shantilal Panchal 1 year, 4 months ago
- 2 answers
Posted by Shivanshu Pandey 1 year, 4 months ago
- 0 answers
Posted by Shree Vanshika Reddy Reddy 3 months ago
- 0 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Himanshu Kumar 5 years, 4 months ago
0Thank You