The cost of 3kg sugar is …

CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
Posted by Jayashree Gugguri 5 years, 9 months ago
- 4 answers
Sahil Pachauri 5 years, 9 months ago
Yogita Ingle 5 years, 9 months ago
The cost of 3kg sugar is ₹90
So, cost of 1 kg sugar = 90/3 = ₹30
Therefore the cost of 8kg of sugar = 8 (30) = ₹240
Related Questions
Posted by Shree Vanshika Reddy Reddy 3 months ago
- 0 answers
Posted by Vedika Chourasiya 1 year, 1 month ago
- 0 answers
Posted by Bhargav Panchal Shantilal Panchal 1 year, 4 months ago
- 2 answers
Posted by Heena Khatun 1 year, 1 month ago
- 0 answers
Posted by Shree Vanshika Reddy Reddy 8 months, 2 weeks ago
- 0 answers
Posted by Harsha Sarji.S 1 year, 2 months ago
- 0 answers
Posted by Dipratna Salunke 1 year, 4 months ago
- 2 answers
Posted by Shivanshu Pandey 1 year, 4 months ago
- 0 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Godavari Devi 5 years, 9 months ago
0Thank You