No products in the cart.

The cost of 4 pens and …

CBSE, JEE, NEET, CUET

CBSE, JEE, NEET, CUET

Question Bank, Mock Tests, Exam Papers

NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos

The cost of 4 pens and 4 pencil boxes is Rs. 100. Three times the cost of a pen is Rs. 15 more than the cost of a pencil box. From the pair of linear equations for the above situation. Find the cost of a pen and a pencil box.
  • 1 answers

Yogita Ingle 5 years, 10 months ago

Let the cost of a pen be Rs 'x' and the cost of a pencil box be Rs. 'y'

As, the cost of 4 pens and 4 pencil boxes is Rs. 100

So, 4x + 4y = 100 .................(1)

And, three times the cost of a pen is Rs. 15 more than the cost of a pencil box.

So, 3x = y + 15

⇒ 3x - y = 15 ......................(2)

Now multiplying the equation (1) by 3 and equation (2) by 4, we get

⇒ (4x + 4y = 100)*(3) = 12x + 12y = 300 ................(3)

⇒ (3x - y = 15)*(4) = 12x - 4y = 60 ..........................(4)

Now, subtracting (4) from (3)

  12x + 12y = 300
  12x -  4y   = 60
 -      +         -
_________________
         16y = 240
_________________

⇒ 16y = 240

⇒ y = 240/16

⇒ y = 15

Now, substituting the value of y = 15 in (2)

⇒ 3x - y = 15

⇒ 3x - 15 = 15

⇒ 3x = 15 + 15

⇒ 3x = 30

⇒ x = 30/3

⇒ x = 10

So, the cost of a pen is Rs. 10 and the cost of a pencil box is Rs. 15

https://examin8.com Test

Related Questions

Find the nature of quadratic equation x^2 +x -5 =0
  • 0 answers
(A + B )²
  • 1 answers
Prove that root 8 is an irration number
  • 2 answers
X-y=5
  • 1 answers
Venu Gopal has twice
  • 0 answers
sin60° cos 30°+ cos60° sin 30°
  • 2 answers

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App