A vendors purchased 50 dozens of …

CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
Related Questions
Posted by Shree Vanshika Reddy Reddy 3 months ago
- 0 answers
Posted by Heena Khatun 1 year, 1 month ago
- 0 answers
Posted by Harsha Sarji.S 1 year, 2 months ago
- 0 answers
Posted by Bhargav Panchal Shantilal Panchal 1 year, 4 months ago
- 2 answers
Posted by Shivanshu Pandey 1 year, 4 months ago
- 0 answers
Posted by Shree Vanshika Reddy Reddy 8 months, 2 weeks ago
- 0 answers
Posted by Vedika Chourasiya 1 year, 2 months ago
- 0 answers
Posted by Dipratna Salunke 1 year, 4 months ago
- 2 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Sia ? 6 years, 3 months ago
price of 50 dozen banana = Rs 450
total bananas = 50 x 12 = 600
diffective = 60
Good once = 600 - 60 = 540/12 = 20dozens
Selling price per dozen = x
x/450 = 120/100 (orginal price + profit = 100 + 20 = 120)
x = 450x 120/100
x = 540
0Thank You