When price of a good is …

CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
When price of a good is ₹13 per unit, the consumer buys 11 units of that good. When price rises to ₹15 per unit the consumer continues to buy 11 units. Calculate price elasticity of demand. Help me please.
Posted by Divakar Kumar 6 years, 2 months ago
- 4 answers
Divakar Kumar 6 years, 2 months ago
I asked to calculate the P.eD. price elastic demand .
Related Questions
Posted by Shiv Narayan Kumar 1 year, 4 months ago
- 1 answers
Posted by Mahi Bansal 1 year, 4 months ago
- 0 answers
Posted by Vivek Saroj 1 year, 4 months ago
- 0 answers
Posted by Charvi Charvi 1 year, 4 months ago
- 0 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Lavi Kapoor 6 years, 2 months ago
0Thank You