No products in the cart.

Ask questions which are clear, concise and easy to understand.

Ask Question
  • 1 answers

Aryan Kumar 5 years, 7 months ago

Let ABCD be a square. Let the diagonals AC and BD intersect each other at a point O. To prove that the diagonals of a square are equal and bisect each other at right angles, we have to prove AC = BD, OA = OC, OB = OD, and AOB = 90º. In ABC and DCB, AB = DC (Sides of a square are equal to each other) ABC = DCB (All interior angles are of 90) BC = CB (Common side) ABC = DCB (By SAS congruency) AC = DB (By CPCT) Hence, the diagonals of a square are equal in length. In AOB and COD, AOB = COD (Vertically opposite angles) ABO = CDO (Alternate interior angles) AB = CD (Sides of a square are always equal) AOB = COD (By AAS congruence rule) AO = CO and OB = OD (By CPCT) Hence, the diagonals of a square bisect each other. In  AOB and COB, As we had proved that diagonals bisect each other, therefore, AO = CO AB = CB (Sides of a square are equal) BO = BO (Common) AOB = COB (By SSS congruency) AOB = COB (By CPCT) However,AOB + COB = 180 (Linear pair) 2 AOB = 180º AOB = 90º Hence, the diagonals of a square bisect each other at right angles.
  • 1 answers

Aryan Kumar 5 years, 7 months ago

parallelogram=opposite sides equal +opposite angles equal Step-by-step explanation: we are given that ab=cd and bc=ad join ac ac=ac in Δabc andΔcda we have ab=cd bc=ad ac=ac Δabc ≅Δcda ⇒∠a=∠c  ∠b=∠d hence proved Read more on Brainly.in - https://brainly.in/question/8401070#readmore
  • 1 answers

Anushka Chaudhary 5 years, 7 months ago

Option c
  • 1 answers

Aryan Kumar 5 years, 7 months ago

Vertex B of ABC is located outside the circle with centre O. Side AB intersects chord CE at point E and side BC intersects chord AD at point D with the circle. We have to prove that ABC = [AOC – DOE] Join OA, OC, OE and OD. Now AOC = 2AEC [Angle subtended by an arc at the centre of the circle is twice the angle subtended by the same arc at any point in the alternate segment of the circle] AOC = AEC …(i) Similarly DOE = DCE ….(ii) Subtracting eq. (ii) from eq. (i), [AOC – DOE] = AEC – DCE ….(iii) Now AEC = ADC [Angles in same segment in circle] ….(iv) Also DCE = DAE [Angles in same segment in circle] ….(v) Using eq. (iv) and (v) in eq. (iii), [AOC – DOE] = DAE + ABD – DAE [AOC – DOE] = ABD Or [AOC – DOE] = ABC Hence proved.
  • 0 answers
  • 2 answers

Tanisha Chhikara 5 years, 7 months ago

Two terms

Rohit Maurya 5 years, 7 months ago

Which have two variable
  • 1 answers

Rohit Maurya 5 years, 7 months ago

^
  • 1 answers

Rohit Maurya 5 years, 7 months ago

.a(16a3-5)
  • 1 answers

Ã.P.W.B.Đ ⚡ 5 years, 7 months ago

Lateral surface area of cone=pi×r×l =pi ×r×1 =pi×r.
  • 2 answers

Rohit Maurya 5 years, 7 months ago

Sorry up is wrong. ... New ans is =22/7×31 (31+31)= 6035.08 ......

Rohit Maurya 5 years, 7 months ago

Total surface area= 4/3×31(31+31) =6035.08.....
  • 1 answers

Rohit Maurya 5 years, 7 months ago

Ratio of volum = 4/3×22/7×2r :4/3×22/7×r =2:1.....
  • 1 answers

Rohit Maurya 5 years, 7 months ago

Ratio of these volume = ||r×r×h:||r×r×h =22/7×3×3×4:22/7×4×4×3= 3:4
  • 1 answers

Aryan Kumar 5 years, 7 months ago

Brainly.in What is your question? Secondary School Math 5 points A hemispherical tank is emptied by a pipe at the rate of 5 litres per minute how long will it take to half empty the tank if it is meter in diameter Ask for details Follow Report by Ankitkarn1177 02.01.2018 ankitkarn1177 what answer Log in to add a comment Answers Me · Beginner Know the answer? Add it here! santy2 santy2 Ace We first get the volume of the hemisphere. Formulae =2/3 pie r3 The radius =1/2m=0.5m Volume=2/3 × 0.5×0.5×0.5×3.142=0.2618m3 Convert to litres: 1 cubic meter=1000 litres 1000×0.2618=261.8litres It will be emptied to half:261.8/2=130.9m3 Rate:5litres per minute. Time taken =130.9/5=26.18minutes 26.18 minutes.
  • 1 answers

Rohit Maurya 5 years, 7 months ago

Here, Am=1/2ac (:.m is mid point) Abm~= mbc (why) Mc=am (:.above prove ) Mb=mb (common ) \abm=\mba (:.mis the midpoint and busector of \abc) =by (sas) Then, \abm=\mcb ( by c.p.c.t ) So, Mb=mc& mb=am (:.am=bm) So, Am=bm=1/2ac...........
  • 0 answers
  • 1 answers

Pramud Kakati 5 years, 8 months ago

1.0656666E13
  • 0 answers
  • 2 answers

Neha Verma 5 years, 7 months ago

First correct urr.. question

Neha Verma 5 years, 8 months ago

22
  • 1 answers

Murari Sah 5 years, 8 months ago

Given side of solid cube = 12cm Volume of big cube = A^3 = (12)^3= 1728cm^3. The cube cut into eight eqaul volume cubes. Volume of 8 cubes=1728cm^3 Volume of 1small cube=1728/8=216cm^3 Now, volume of small cube=(a)^3=216 a=6cm. Surface area of big cube (S1)=6A^2=6x12^2=864cm^2. Now surface area of small cube (S2)=6a^2=6x6^2=216cm^2. Now S1/S2=864/216=4/1=4:1
  • 1 answers

Satyam King 5 years, 8 months ago

4root6+ 3root6 + 12root10-8root10 4+3root6+12-8root10 7root6+4root10
  • 1 answers

Sachin Sharma 5 years, 7 months ago

Please check your answer
  • 1 answers

Shreeya Chauhan 5 years, 8 months ago

3(y+x)=14 y+x=14-3 y+x=11
  • 1 answers

Abdut Taiyeb Matcheswala 5 years, 8 months ago

The diameter of moon is 1/4 of earth so the area of earth is 4x. For this reason ratio of earth and moon is 1:16. Because Moon is 1/4. Is equal to 4. And earth is four times of four so earth is equal to 4×4=16 so the ratio is 1:16. 1 is moon. 16 is earth
  • 0 answers
  • 2 answers

Satyam King 5 years, 8 months ago

you are gadha ho kya

Abdut Taiyeb Matcheswala 5 years, 8 months ago

What is the meaning of this question
  • 2 answers

Abdut Taiyeb Matcheswala 5 years, 8 months ago

. C.S.A=πrl. H=4 R=3 L=? Find L=L= √r square + h square L= √3 square + 4 square L= 9+16.=25 Because √3=9 √4=16 So L is 5. Because √5=25 Now. C.S.A. = πrl = 22/7×3×5 = 3.14×3×5 = 9.42×5 = 47.10 C.S.A of. Cone is 47.10

Yogita Ingle 5 years, 8 months ago

Curved Surface Area = π r l
= 3.14 × 4 × 3
= 37.68 sq.cm

  • 1 answers

Satyam King 5 years, 8 months ago

gadhi

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App