No products in the cart.

Ask questions which are clear, concise and easy to understand.

Ask Question
  • 0 answers
  • 3 answers

Naveen Kumar Patel 4 years, 10 months ago

3.2×1000000 =3.2×10⁶

Ritul Kumar 4 years, 10 months ago

3.2×10⁶

Hasini Deepthika 4 years, 10 months ago

32(10) power of 5
  • 5 answers

Ankit Chhawadi Rashmi Chhawdi 4 years, 10 months ago

512 is the cube of 8

Ritul Kumar 4 years, 10 months ago

8×8×8=512

Vaidika Sharma 4 years, 10 months ago

512

Hasini Deepthika 4 years, 10 months ago

512

Vishesh Shivani 4 years, 10 months ago

24
  • 2 answers

P Jaya Chandran 4 years, 10 months ago

800

Hasini Deepthika 4 years, 10 months ago

800
  • 3 answers

Hasini Deepthika 4 years, 10 months ago

10.24

P Jaya Chandran 4 years, 10 months ago

10.24

Ritul Kumar 4 years, 10 months ago

10.24
  • 2 answers

Janvi Patel 4 years, 10 months ago

-7/18

Ritul Kumar 4 years, 10 months ago

-7
  • 1 answers

Tushar Bhadana 4 years, 10 months ago

6.1
  • 0 answers
  • 0 answers
  • 2 answers

Ritul Kumar 4 years, 10 months ago

any even number such as 2,4,6,etc.

Zibiah Gonsalves 4 years, 10 months ago

Even number
  • 1 answers

Mamta Chauhan 4 years, 10 months ago

Breaking of a number into its product is called factorisation.
  • 3 answers

Anuj Kalbhile 4 years, 10 months ago

X/5+1=20 X/5=20-1 X=19*5 X=95 .°. X=95

Aanchal Arora 4 years, 10 months ago

X / 5 + 1 =20 X/5 = 20 - 1 (because 1 was added on LHS) X/5=19 X = 19 * 5 ( because 5 was divided on LHS) X = 95

Mamta Chauhan 4 years, 10 months ago

X=95
  • 2 answers

Mamta Chauhan 4 years, 10 months ago

Don't know ,mam . May you tell me, please.

Rashi Jain 4 years, 10 months ago

Ans
  • 2 answers

Mamta Chauhan 4 years, 10 months ago

A number got after again multiplying that number with itself is called square root.

Avni Talyan 4 years, 10 months ago

A number that produces another particular number when it is multiplied by itself
  • 4 answers

Vaishali M 4 years, 10 months ago

(¡) 9604= 22×72×72 9604​=98 (¡¡) 7744= 22×22×22×112  7744​=88 (¡¡¡) 8100=902 8100​=90. (iv)400= 22×22×52 400​=20

Vaishali M 4 years, 10 months ago

Step 1: 169 - 1 =168 Step 2: 168 - 3 = 165 Step 3: 165 - 5 = 160 Step 4: 160 - 7 = 153 Step 5: 153 - 9 = 144 Step 6: 144 - 11 =133 Step 7: 133 - 13 =120 Step 8: 120 - 15 =105 Step 9: 105 - 17 =88 Step10: 88 - 19 = 69 Step 11: 69 - 21 = 48 Step 12: 48 - 23 = 25 Step 13: 25 - 25 = 0

Vaishali M 4 years, 10 months ago

Step 1: 100 - 1 =99 Step 2: 99 - 3 = 96 Step 3: 96 - 5 = 91 Step 4: 91 - 7 = 84 Step 5: 84 - 9 = 75 Step 6: 75 - 11 =64 Step 7: 64 - 13 =51 Step 8: 51 - 15 =36 Step 9: 36 - 17 =19 Step10: 19 - 19 = 0

Vaishali M 4 years, 10 months ago

Here, we will use the method of repeated subtraction i.e. .., subtracting successive odd numbers from the square. numbers from thesquare number, till you get zero. As, we got '0' in step10, the square root of 100 is 10 i.e..,√100=10.
  • 3 answers

Ritul Kumar 4 years, 10 months ago

153

Xyz Abc 4 years, 10 months ago

153

Zibiah Gonsalves 4 years, 10 months ago

153 is not a perfect square
  • 2 answers

Akankshya Ray 4 years, 10 months ago

The share of Pratap is 20,000 and Advait share is 25,000.

Aryaa Mehta 4 years, 10 months ago

Pratap's share in the profit is ₹20,000. Advait's share is ₹25,000.
  • 2 answers

Swarit Swami 4 years, 10 months ago

Pratap and Advait started a business and invested money in the ratio 4:5. After one year the total profit was Rs 45,000. What is the share of Pratap in profit?

P.Sowmiya Sowmiya 4 years, 10 months ago

Then the intended
  • 4 answers

Swarit Swami 4 years, 10 months ago

“A variable takes on different values, its value is not fixed”. This statement is called

Swarit Swami 4 years, 10 months ago

“A variable takes on different values, its value is not fixed”. This statement is

Swarit Swami 4 years, 10 months ago

Which of the following is an equivalent ratio of 6/22

Sachi Sheth 4 years, 10 months ago

1. Area rectangle =L×B=3.5×4=14.0m square Perimeter rectangle =2(L+B)=2(3.5+4)=15.0m 2. Area rectangle =L×B=10×1.12=1.12cm sq Perimeter rectangle =2(L+B)=2(10+1.12)=12.24cm 3. Area=15.5×b=b= 15.5 Area rectangle =15.5×15.5=24025m sq Perimeter rectangle =2(l+b)=2(15.5+15.5)=62m
  • 5 answers

Ritul Kumar 4 years, 10 months ago

X+6pq

Swarit Swami 4 years, 10 months ago

Which of the following is an equivalent ratio of 6/22

Sumanlata Singh 4 years, 10 months ago

X+6p+6q

Saidil Dugg 4 years, 10 months ago

X+(2+4)pq X×2+4×p×q X×6×p×q (X×6) (p×q) =Answer

Mahendra Rishu 4 years, 10 months ago

7
  • 3 answers

Aryaa Mehta 4 years, 10 months ago

2x - 3 = x + 2 2x - x = 2 + 3 x = 5

Sachi Sheth 4 years, 10 months ago

2x-3= x+2 = 2× - x=2+3 = x=5

Shivani Dwivedi 4 years, 10 months ago

2x - x = 2+3 1x=5 X=5/1 X=5

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App