No products in the cart.

Neeraj and Hrithik went to a …

CBSE, JEE, NEET, CUET

CBSE, JEE, NEET, CUET

Question Bank, Mock Tests, Exam Papers

NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos

Neeraj and Hrithik went to a nearby pizza shop for lunch. The shop had a unique method for the price allotment of pizza every day. The price of each pizza they prepare on a specific day is equal to 4 more than twice the total number of pizzas they produced on that day. The total cost of production on that day was 448 rupees. Answer the following questions: 1. The quadratic equation for given situation is: 2. Find the number of pizzas produced. Or Write the general form of quadratic equation. 3. Find the cost of each pizza.
  • 0 answers
http://mycbseguide.com/examin8/

Related Questions

Ch 1
  • 0 answers
9X - y = 3 and 9X - 3y = 9
  • 1 answers
Root of sec squre -1
  • 0 answers
2x2+x+4
  • 1 answers
Ex 8.1
  • 0 answers

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App