A cost of a pencil is …
CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
Posted by Shriya Vaity 4 years, 4 months ago
- 5 answers
Harshvardhan Pokhariya 4 years, 4 months ago
Yogita Ingle 4 years, 4 months ago
A cost of a pencil is ₹ 15.
The cost of 5 packets of a pencil = 15× 5 = ₹ 75
The cost of 5 packets of a pencil sin each packet is ₹ 75
Related Questions
Posted by Aaradhya Dixit Dixit 10 months, 2 weeks ago
- 0 answers
Posted by Sara Shaikh 10 months, 1 week ago
- 0 answers
Posted by Sanjana Sanjana 7 months, 1 week ago
- 0 answers
Posted by Gayatri.R Gayatri.R 10 months ago
- 1 answers
Posted by Mini R 10 months, 2 weeks ago
- 1 answers
Posted by Krutika Kshirsagar 10 months, 1 week ago
- 0 answers
Posted by Taranpreetkaur Sran 10 months, 1 week ago
- 0 answers
Posted by Paridhi Priya Chaudhari 3 weeks, 4 days ago
- 3 answers
Posted by Mahak Shukla 10 months, 1 week ago
- 1 answers
myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students
Test Generator
Create papers online. It's FREE.
CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
Mishti Bharai 4 years, 4 months ago
0Thank You