If the cost of 4dozen banana …

CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
Posted by Manvi Keshari 8 years, 1 month ago
- 1 answers
Related Questions
Posted by Piyush Kumar 1 year, 5 months ago
- 0 answers
Posted by Harshitha K 1 year, 5 months ago
- 2 answers
Posted by Harshit Sorte 1 year, 5 months ago
- 2 answers
Posted by Simran Choudhury 1 year, 4 months ago
- 1 answers
Posted by Ankush Yadav 1 year, 4 months ago
- 1 answers
Posted by Akhil .B 1 year, 3 months ago
- 0 answers
Posted by A Sanjay Kumar 11 months, 3 weeks ago
- 0 answers
Posted by Laranya Yelmame 1 year, 5 months ago
- 0 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Kritika Trehan 8 years, 1 month ago
{tex}\begin{array}{l}no.\;of\;banana\;in\;1\;dozen\;=\;12\\no.\;of\;banana\;in\;4\;dozen\;=12X\;4\;=\;48\\For\;Rs\;60\;no.\;of\;bananas\;=\;48\\For\;Rs\;1\;no.\;of\;banana\;=\;\frac{48}{60}\\\\For\;Rs\;12.5\;no.\;of\;bananas\;=\;\frac{48}{60}\;X12.5\\\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;=\;10\;bananas\\\\\\\\\\\\\end{array}{/tex}
1Thank You