No products in the cart.

Heena went to the shop to …

CBSE, JEE, NEET, CUET

CBSE, JEE, NEET, CUET

Question Bank, Mock Tests, Exam Papers

NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos

Heena went to the shop to buy rice .she had ₹20. if the cost of 1kg rice is ₹80,then how much rice will she be able to buy ?what fraction of 1kg
  • 1 answers

Yogita Ingle 5 years, 11 months ago

Cost of 1 kg rice is ₹80 .

Heena had ₹ 20

So rice buy by Heena = 20/80 = 1/4 of 1 kg = 250 g

https://examin8.com Test

Related Questions

Fraction Addition 1/2+1/4=
  • 3 answers
Round off 41 to the nearest 10
  • 1 answers
What is tetragon
  • 1 answers
Chapter 1 Large number
  • 0 answers

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App