15 bags of sugar costrs 450. …

CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
Posted by Mamta Sharma 6 years, 11 months ago
- 2 answers
Yogita Ingle 6 years, 11 months ago
Cost of 15 bags is Rs 450.
Cost of each bag = 450 ÷ 15 = Rs 30
Each bag contains 3kg sugar,
so cost of 1 kg sugar = 30 ÷ 3 = Rs 10
Thus, cost of 1 kg sugar is Rs 10.
Related Questions
Posted by Kamaleshwar Kamaleshwar 1 year, 5 months ago
- 1 answers
Posted by Account Deleted 1 year, 5 months ago
- 1 answers
Posted by Gayathri Gayathri 2 months, 4 weeks ago
- 1 answers
Posted by Hemlata Sharma 1 year, 5 months ago
- 0 answers
Posted by Sara Shaikh 1 year, 5 months ago
- 0 answers
Posted by Aaradhya Dixit Dixit 1 year, 5 months ago
- 0 answers
Posted by Paridhi Chaudhari 7 months, 3 weeks ago
- 3 answers
Posted by Aadrika Rahul 1 year, 5 months ago
- 1 answers
Posted by Aaradhya Rai 1 year, 5 months ago
- 1 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Dhriti Singh 6 years, 11 months ago
0Thank You