No products in the cart.

Cost of 4 dozens bananas is …

CBSE, JEE, NEET, CUET

CBSE, JEE, NEET, CUET

Question Bank, Mock Tests, Exam Papers

NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos

Cost of 4 dozens bananas is Rs 60.How many bananas can be purchased fir Rs12.50?
  • 2 answers

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

Cost of 4 dozens bananas = 60 4 dozens 4 × 12 = 48 Cost of one banana = 60 ÷ 48 = Rs 1.25 Bananas purchased Rs 12.50 12.50 ÷1.25 = 1250 1250 ÷125 = 10 So , 10 bananas can be purchased in Rs 12.50

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

Cost of 4 dozens bananas is ₹60
4 dozens = 4 (12) = 48
Cost of one banana = 60/48 = ₹ 1.25
Number of bananas purchased in ₹ 12.50 = 12.50/1.25 = 1250/125 = 10 bananas

https://examin8.com Test

Related Questions

What is all pretty sister
  • 0 answers
8+7=115, 5+3=?
  • 1 answers
900 mile to minus 300 mile
  • 0 answers
426787634 indian number system
  • 1 answers
Who is the first mathematics
  • 0 answers

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App