No products in the cart.

If the cost of a dozen …

CBSE, JEE, NEET, CUET

CBSE, JEE, NEET, CUET

Question Bank, Mock Tests, Exam Papers

NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos

If the cost of a dozen oranges is rupees 30 what is the cost of 15 oranges
  • 6 answers

Mr Gen Jelly 7 years, 10 months ago

One dozen = 12 piece of orange One dozen = 30 rupees So , Cost of one dozen/ one dozen of Orange = 30/12 = 2.5 Therefore cost of 15 Orange (12+3=15) = cost of one dozen + cost of 3 orange =30+(3*2.5) =30 + 7.5 = 37.5 So the cost of 15 Orange is 37.5 rupees

Mr Gen Jelly 7 years, 10 months ago

It's 2 rupees per orange

Jaiveer Singh Bhati 7 years, 10 months ago

37.5 is the answer

Tanishq Insan 7 years, 10 months ago

37.5

Mohammad Saad Ul Haq Rayees 7 years, 10 months ago

How

Sheethal Krishna 7 years, 10 months ago

1505₹
https://examin8.com Test

Related Questions

Who is the first mathematics
  • 0 answers
900 mile to minus 300 mile
  • 0 answers
426787634 indian number system
  • 1 answers
8+7=115, 5+3=?
  • 1 answers
What is all pretty sister
  • 0 answers

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App