If 16 pencils cost Rs. 64 …

CBSE, JEE, NEET, CUET
Question Bank, Mock Tests, Exam Papers
NCERT Solutions, Sample Papers, Notes, Videos
Posted by Tanya Gupta 8 years ago
- 1 answers
Related Questions
Posted by Sara Shaikh 1 year, 5 months ago
- 0 answers
Posted by Gayathri Gayathri 3 months, 1 week ago
- 1 answers
Posted by Aaradhya Dixit Dixit 1 year, 5 months ago
- 0 answers
Posted by Paridhi Chaudhari 8 months ago
- 3 answers
Posted by Account Deleted 1 year, 5 months ago
- 1 answers
Posted by Aadrika Rahul 1 year, 5 months ago
- 1 answers
Posted by Hemlata Sharma 1 year, 5 months ago
- 0 answers
Posted by Kamaleshwar Kamaleshwar 1 year, 5 months ago
- 1 answers
Posted by Aaradhya Rai 1 year, 5 months ago
- 1 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide
Rajeev Malhotra 8 years ago
This question can be solved by unitary method.
cost of 16 pencils = Rs 64
cost of 1 pencil = Rs 64/16=Rs 4
cost of 5 pencils = Rs 4 x5 = Rs 20
2Thank You