No products in the cart.

Ask questions which are clear, concise and easy to understand.

Ask Question
  • 5 answers

Saptarshi Naskar 6 years, 11 months ago

5.64 is greater

Gaurav Salunkhe 6 years, 11 months ago

I am greater

Aditi Kulkarni 6 years, 11 months ago

5.64 is greater

Tanya Gupta 6 years, 11 months ago

5.64 is greater than 5.603

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

5.64 is greater as if we make both of them like it becomes 5.640
5.64 > 5.603

  • 2 answers

Gaurav Salunkhe 6 years, 11 months ago

My 1 pencile box

Aditya Sharma 6 years, 11 months ago

8/640multiply 800=10 answer
  • 5 answers

Gaurav Salunkhe 6 years, 11 months ago

The line i had drawn on my drawing book

Aditi Kulkarni 6 years, 11 months ago

The objects which do not intersect with each other like example like example 11 is known as parallel lines

Tanya Gupta 6 years, 11 months ago

When two lines do not intersect each other and run straight in one direction only are said to be parallel lines. Ex - A ruler, A railway track

Aakriti Khungar 6 years, 11 months ago

When two lines of a plane donot intersect with each other and extend in only 1direction are said to be Parallel lines.Ex track

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

  • Two lines in a plane are said to be parallel if they do not intersect, when extended infinitely in both the direction.
  • Also, the distance between the two lines is the same throughout.
  • The symbol for denoting parallel lines is ∥.
  • 1 answers

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

p = 2, q = 3 and r = -3
pq (p +3) + r
= 2(3) (2+ 3) + (-3)
= 6 (5) - 3
= 30 - 3
= 27

  • 1 answers

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

9 -8 +1 -2 + 4 - 4 + 8 - 8
= 1 +1-2 + 4 - 4 + 8 - 8
= 2-2 + 4 - 4 + 8 - 8
= 0  + 4 - 4 + 8 - 8
= 0 + 8 - 8
= 0 + 0
= 0

  • 1 answers

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

9 + 2 - 4 ÷2 × 5 + 7 ÷23 + 0 + 6 + 6
= 9 + 2 - 2 × 5 + 7 ÷23 + 0 + 6 + 6
= 9 + 2 - 2 × 5 + 0.304 + 0 + 6 + 6
= 9 + 2 - 10 + 0.304 + 0 + 6 + 6
= 11 - 10 + 0.304 + 12
= = 1 + 0.304 + 12
= 13.304

  • 0 answers
  • 1 answers

Ram Kushwah 6 years, 11 months ago

X=5+1=6

  • 5 answers

Jagdeep Kaur 6 years, 10 months ago

Good student

Ritesh Kumar 6 years, 11 months ago

20:40=1:2

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

Boys = 20 Girls = 40 So , 20 ÷ 40 = 1 :2 The ratio of boys : girls = 1: 2

Aditya Sharma 6 years, 11 months ago

1:2

Gaurav Seth 6 years, 11 months ago

Boys ÷  Girls  = 20 ÷ 40

Hence the ratio of Boys and girls in the class is 2 : 4  or 1 : 2 

  • 5 answers

Tanya Gupta 6 years, 11 months ago

The full form of BODMAS is - Bracket Of Division Multiplication Addition Subtraction

Tanya Gupta 6 years, 11 months ago

The full form of BODMAS is - Bracket Of Division Multiplication Division Addition Subtraction

Ritesh Kumar 6 years, 11 months ago

In bodmas Bracket Of and orders both Division Multiplication Addition Subtraction

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

The full form of BODMAS = Bracket Of Division Multiplication Addition Subtraction

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

<div>B</div> Brackets first
<div>O</div> Orders (i.e. Powers and Square Roots, etc.)
<div>DM</div> Division and Multiplication (left-to-right)
<div>AS</div> Addition and Subtraction (left-to-right)
  <div>

Divide and Multiply rank equally (and go left to right).

Add and Subtract rank equally (and go left to right)

</div>
  • 2 answers

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

Cost of 4 dozens bananas = 60 4 dozens 4 × 12 = 48 Cost of one banana = 60 ÷ 48 = Rs 1.25 Bananas purchased Rs 12.50 12.50 ÷1.25 = 1250 1250 ÷125 = 10 So , 10 bananas can be purchased in Rs 12.50

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

Cost of 4 dozens bananas is ₹60
4 dozens = 4 (12) = 48
Cost of one banana = 60/48 = ₹ 1.25
Number of bananas purchased in ₹ 12.50 = 12.50/1.25 = 1250/125 = 10 bananas

  • 1 answers

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

Scalene Triangle : A triangle whose all sides of different lengths is called Scalene Triangle.
Isosceles Triangle : A triangle whose any two sides are equal is called an Isosceles Triangle.
Equilateral Triangle : A triangle whose all sides are equal to one another, is called an Equilateral Triangle.
Acute Triangle : A triangle whose all the angles are acute ( < 90 0 ) is called an Acute-Angled Triangle or Acute Triangle.
Right Triangle : A triangle whose one angle is a right angle ( = 90 0 ), is called a Right-angled Triangle or Right Triangle.
A triangle can not have more than 1 right angle.
Obtuse Triangle : A triangle whose one angle is obtuse (≥90 0 ) is called an Obtuse-Angled triangle or Obtuse Triangle.
A triangle can not have more than one obtuse angle .
1) If the measure of two angles is same then it is Isosceles Triangle.
2) If the measures of all the three angles are same then it is an Equilateral Triangle.

  • 1 answers

Ritesh Kumar 6 years, 11 months ago

The breadth =0 m It's not possible then there will be no hall because length will also be 0 m. Please check the question.
  • 4 answers

Tanya Gupta 6 years, 11 months ago

I know how to solve this sum but I can't explain you on mobile phone

Ritesh Kumar 6 years, 11 months ago

I know the method but can't make you understand on phone.

Harmol Singh 6 years, 11 months ago

No sense

Aakriti Khungar 6 years, 11 months ago

Plz Answer.
  • 0 answers
  • 1 answers

Dinesh Daki 6 years, 11 months ago

Ch decimals to ch algebra
  • 3 answers

Kalp Jain 6 years, 11 months ago

9

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

x - 4 = 5
x = 5 + 4
x = 9

Prince Raj 6 years, 11 months ago

9
  • 3 answers

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

2789.245

Parveen Sultana 6 years, 11 months ago

2789.145

Tanya Gupta 6 years, 11 months ago

1432.567 + 1356.678 = 2789.245
7-4
  • 3 answers

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

7 - 4 = 3

Prince Raj 6 years, 11 months ago

3 don't you know

Tanya Gupta 6 years, 11 months ago

7 - 4 = 3
  • 2 answers

Prince Raj 6 years, 11 months ago

91.50÷5=18.3 , 18.3×8=₹146.4 is answer. ₹183÷18.3=10kg is answer.

Hrithik Aryan 6 years, 11 months ago

Rupees 732
  • 5 answers

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

3 months cost = Rs 15000 So , 15000 ÷ 3 = 5000 So, 5000 ×12 = 60000 She has to pay for whole year = Rs 60000

Prince Raj 6 years, 11 months ago

15000÷3=5000 , 5000×12=₹60000 is answer.

Aditi Kulkarni 6 years, 11 months ago

RS.60000

Somya Somya 6 years, 11 months ago

1 year has =12months She pays 3 months of rent Hence, 12÷3=4 1 year she pay 15000×4=60000

Tanya Gupta 6 years, 11 months ago

Rs.60000
  • 3 answers

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

2× (L+ B) 2 × (150 + 180) =330 2 × 330 = 660 The distance covered by her is 660

Prince Raj 6 years, 11 months ago

We need to use the formula of perimeter for the solution. 2×(L+B),2×(180+150)=2×330=660m is answer

Ram Kushwah 6 years, 11 months ago

Distance covered is equal to perimeter

=2(150+180)=2×330=660 meter

  • 2 answers

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

Transport charges of 1 box =1800 ÷24 = 75 Charges of 18 boxes = 18 × 75 = 1350 It will charge Rs 1350 for 18 such boxes

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

A transport company charges ₹ 1800 to carry 24 boxes.
Transport charges of 1 box = 1800/24 = ₹ 75
Charges for 18 boxes = 18 × 75 = 1350 ₹

  • 1 answers

Ram Kushwah 6 years, 11 months ago

Perimeter=280m

So sum of sides=280/2=140m

So L=80m B=60m

  • 4 answers

Monika Patel 6 years, 11 months ago

P/5

Aditi Kulkarni 6 years, 11 months ago

P÷5

Harshita Jaiswal 6 years, 11 months ago

P _ 5

Honey Ali 6 years, 11 months ago

P÷5
  • 2 answers

Aditi Kulkarni 6 years, 11 months ago

The insidepart of the area is known as area

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

In geometry, area can be defined as the space occupied by a flator the surface of an object.  The area of a figure is the number of unit squares that cover the surface of a figure. Area is measured in square units.
Area of triangle = 1/2× base × height

  • 1 answers

Yogita Ingle 6 years, 11 months ago

In geometry, area can be defined as the space occupied by a flat or the surface of an object.  The area of a figure is the number of unit squares that cover the surface of a figure. Area is measured in square units.
Area of square = Side 2

  • 0 answers

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App