No products in the cart.

Ask questions which are clear, concise and easy to understand.

Ask Question
LCM
  • 0 answers
  • 1 answers

Rashmi Bajpayee 8 years, 1 month ago

3 | 7, 21

7 | 7, 7

   | 1, 1

LCM of 7 and 21 = 3 x 7 = 21

  • 1 answers

Sia ? 6 years, 3 months ago

The photoelectric effect is the emission of electrons or other free carriers when light hits a material. Electrons emitted in this manner can be called photoelectrons. This phenomenon is commonly studied in electronic physics, as well as in fields of chemistry, such as quantum chemistry and electrochemistry.

  • 1 answers

Rashmi Bajpayee 8 years, 1 month ago

55 + 78 = 133

  • 1 answers

Sahdev Sharma 8 years, 2 months ago

Decimal is a way of writing numbers where each digit represents the different power of 10 .It also needs a decimal point (dot) to separate the integral and fractional parts of a number

  • 1 answers

Payal Singh 8 years, 3 months ago

points from the audience =  9.8

points from the judges =  9.0

pointsfrom the TV viewers = 9.6

Total score of team = 9.8+9.0+9.6= 28.4

  • 1 answers

Renu Gandhi 8 years, 3 months ago

1m    =100cm

226m  = 22600cm

No. of pieces = 22600/90

                     = 251 pieces (approx.)

  • 1 answers

Payal Singh 8 years, 3 months ago

Find LCM of given number 

2 = 2*1

4= 2*2

6= 2*3

8 = 2*2*2

10 = 2*5

LCM = 2*2*2*3*5 = 120

Greatest number of 5 digit = 99999

Divide it by 120 

We get remainder 39 

So 99999-39 = 99960 is the largest number that can be divided by 2,4,6,8,10

 

  • 1 answers

Payal Singh 8 years, 4 months ago

30 days (1 month) income = 5000

1 day income = {tex}5000\over 30{/tex}

8 days income = {tex}{5000\over 30}\times 8 {/tex}= 1333.3 

  • 7 answers

Ramendra Karmahapatra 8 years, 5 months ago

3553

Ramendra Karmahapatra 8 years, 5 months ago

3553

Ramendra Karmahapatra 8 years, 5 months ago

3554

Ramendra Karmahapatra 8 years, 5 months ago

3554 

Ramendra Karmahapatra 8 years, 5 months ago

3456

Rashmi Bajpayee 8 years, 6 months ago

1985 + 1568 = 3553

Karthikeyan Sureshbabu 8 years, 6 months ago

3558

  • 2 answers

Arpan Bhowmick 8 years, 2 months ago

3*3*3*=27

Karthikeyan Sureshbabu 8 years, 6 months ago

27

  • 2 answers

Rashmi Bajpayee 8 years, 6 months ago

Years              Months

   9                      4

- 5                      6

----------------------------

  8                      16        [Taking 1 year as carry, that means 12 months, therefore, 12 + 4 = 16 months)

- 5                       6

----------------------------

 3                      10

-----------------------------

Ans: 3 years 10 months

Naveen Sharma 8 years, 6 months ago

Ans. 3 years 10 months

  • 2 answers

Sudhanshu Baranwal 8 years, 7 months ago

80

Pratit Luthra 8 years, 7 months ago

80

  • 1 answers

Rashmi Bajpayee 8 years, 7 months ago

16 kg 650 g + 2 kg 720 g

= 19 kg + 370 g

  • 1 answers

Rashmi Bajpayee 8 years, 7 months ago

6 cm 7 mm

  • 1 answers

Rashmi Bajpayee 8 years, 7 months ago

Total students = 13 + 10 + 12 + 10 = 45

Percent of students in house C = (Part / Whole) x 100

= (No. of students/Total Students) × 100

= (12/45) × 100

= 26.67%

  • 1 answers

R C 8 years, 6 months ago

Cost of one orange = Rs. 15

Hence the selling price of 208 oranges=15x208=Rs.3120

  • 1 answers

Shweta Gulati 8 years, 8 months ago

See 1 hour before 1:45 a.m. will be 12:45 a.m.

Another hour before it will be 11:45 p.m.

Again, one hour before it will be 10:45 p.m.

Now, 45 minutes before it will be 10 p.m.

and now just go 5 minutes before it will be 9:55 p.m.

  • 2 answers

Naveen Sharma 8 years, 8 months ago

Ans. Total Vehicle = 125 

Part of Motorcycle  =  0.624 
Total Motorcycle = 0.624 × 125 = 78
Total Cars =  125 - 78 = 47

Aravind Suresh 8 years, 8 months ago

Calculate bikes by multiplying .624 with 125, youll get 78

Then subtract it from 125 youll get the no. Of cars that is 47

 

  • 1 answers

Naveen Sharma 8 years, 8 months ago

Ans. Time taken by 2nd bus = 2 hours

speed of 2nd bus = 50km/h

total distance = speed × time

Total distance = 50 × 2 = 100 km

speed of first bus = 40km/h

Time taken to reach  = distance/speed

=> 100/40 = 5/2 h = 2 hours 30 minutes

So first bus 'll reach at 10:30 am

  • 2 answers

Rashmi Bajpayee 8 years, 8 months ago

Given : Distance = 156 km

Time = 3 hrs

Speed = Distance / Time

             = 156/3

             = 52 km/hr

Naveen Sharma 8 years, 8 months ago

Ans. Distance = 156 I'm

Time = 3 hours

 

Speed = distance/time = 156/3 = 51km/h

  • 1 answers

Naveen Sharma 8 years, 9 months ago

Given : Length of Tank = 48cm

Width of Tank = 35m 

Height of Tank = 40 cm 

1/5 of Height  =  40*1/5 = 8cm

Volume of Tank  = 48*35*8 = 13440 cm3

We Know 1L = 1000 cm3

Volume of Tank in Liter = 13.44L 

A) If the water is flowing into the tank then,

rate of flow = 1.8L/m

total time = 6m

total volume = 1.8 * 6 = 10.8L

then Water in tank after 6 minuters = 13.44 + 10.8 = 24.24L

B) If the water is flowing out from the tank then,

Water in Tank after 6 minutes = 13.44 - 10.8 = 2.64L

  • 1 answers

Rashmi Bajpayee 8 years, 9 months ago

Take HCF of numerator and denominator. Then divide both numerator and denominator by HCF. You will get simplest form of a fraction.

Ex.    85/119

HCF of 85 and 119 is 17.

Now,       (85/17)/(119/17)

= 5/7

 

  • 2 answers

Shruti Dadhwal 8 years, 10 months ago

Area of bigger envelope is 50cm * 80 cm= 4000cm^2

Area of small envelope is 10cm* 6cm= 60cm^2

So number of envelopes= Area of bigger envelope/ area of small envelope

                                  = 4000/60= 66.6 = 66 (approx)

Rashmi Bajpayee 8 years, 11 months ago

No. of envelopes = Area of bigger envelope/Area of smaller envelope

                               = 50 x 80 / 10 x 6

                               = 66 (appox.)

  • 2 answers

Shruti Dadhwal 8 years, 10 months ago

we will find 68% of 25= 68 * 25/100= 17 marks 

Similary for english, we will find 72% of 25 = 72* 25/ 100= 18 marks

Rashmi Bajpayee 8 years, 11 months ago

In Hindi,          68% of 25 = 68/100 x 25 = 17 marks

In English,      72% of 25 = 72/100 x 25 = 18 marks

  • 3 answers

Shruti Dadhwal 8 years, 10 months ago

fraction is the term used to represent a proportion of something, the quantity which is not a whole number. for example1/2, 2/3 etc

Aman Singh 9 years ago

A fraction is the way of expression integers in form of p/q where p is call numerator and q is called denominator. In general it can be understood as the methematical expression of part of a whole such as 2 out of 5. 

Rajendra Singh 9 years ago

Friction is the force that resist the relative motion of solid surface, fluid layers sliding against each other. It always acts between moving bodies.

myCBSEguide App

myCBSEguide

Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator

Test Generator

Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests

CUET Mock Tests

75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app

Download myCBSEguide App