Ask questions which are clear, concise and easy to understand.
Ask QuestionPosted by Kalpesh Rajput 8 years ago
- 1 answers
Jui Shah 7 years, 11 months ago
Posted by Tanya Gupta 8 years ago
- 1 answers
Posted by Harsh Kumar Singh 8 years ago
- 4 answers
Posted by Rupam Mahapatra 8 years ago
- 0 answers
Posted by Sophia Olivia 8 years ago
- 0 answers
Posted by Aditya Pattaiya 8 years ago
- 1 answers
Posted by Rishika Bansal 6 years, 5 months ago
- 1 answers
Sia ? 6 years, 5 months ago
Decimal is a fraction whose denominator is a power of ten and whose numerator is expressed by figures placed to the right of a decimal point.
Posted by Kana Kana 8 years ago
- 3 answers
Posted by Adarsh Gautam 8 years ago
- 2 answers
Posted by Agrawal Shreya 8 years ago
- 1 answers
Posted by Tanya Gupta 8 years ago
- 2 answers
Posted by Tanya Gupta 8 years ago
- 1 answers
Rajeev Malhotra 8 years ago
This question can be solved by unitary method.
cost of 16 pencils = Rs 64
cost of 1 pencil = Rs 64/16=Rs 4
cost of 5 pencils = Rs 4 x5 = Rs 20
Posted by Nishtha Walia 8 years ago
- 0 answers
Posted by Raj Tarasinghraj 8 years ago
- 1 answers
Posted by Bhavyraj Kunwar Ranawat 8 years ago
- 2 answers
Posted by Kumar Sonu 8 years ago
- 3 answers
Posted by Sudesh Gupta 8 years ago
- 0 answers
Posted by Saumya Shaw 8 years ago
- 0 answers

myCBSEguide
Trusted by 1 Crore+ Students

Test Generator
Create papers online. It's FREE.

CUET Mock Tests
75,000+ questions to practice only on myCBSEguide app
myCBSEguide