Homework Help > CBSE > Class 05 > Mathematics
Ask questions which are clear, concise and easy to understand.
there is captain who bring her 40 soilders .3 position person is dying so on which position the captain will stand and do not die

Answers:
In a dance contest on TV ,Doel's team got 9.8 points from the audience , 9.0 points from the judges and 9.6 points from the TV viewers. What was the team's total score ?

Answers:

points from the audience = 9.8
points from the judges = 9.0
pointsfrom the TV viewers = 9.6
Total score of team = 9.8+9.0+9.6= 28.4
Thanks (0)
Piece of 90 cm lenght have to be cut off from a 226 m long wire . How many such probable pieces can be cut off?

Answers:

1m =100cm
226m = 22600cm
No. of pieces = 22600/90
= 251 pieces (approx.)
Thanks (0)
Find the greatest number of 5 digits exactly divisible by 2,4,6,8,10.

Answers:

Find LCM of given number
2 = 2*1
4= 2*2
6= 2*3
8 = 2*2*2
10 = 2*5
LCM = 2*2*2*3*5 = 120
Greatest number of 5 digit = 99999
Divide it by 120
We get remainder 39
So 9999939 = 99960 is the largest number that can be divided by 2,4,6,8,10
Thanks (0)
Agar 1 month main 5000 rs hain to 8 din ke kitane hoge

Answers:

30 days (1 month) income = 5000
1 day income = {tex}5000\over 30{/tex}
8 days income = {tex}{5000\over 30}\times 8 {/tex}= 1333.3
Thanks (1)
1985+1568=

Answers:

3553
Thanks (0) 
3553
Thanks (0) 
3554
Thanks (0) 
3554
Thanks (0) 
3456
Thanks (0) 
1985 + 1568 = 3553
Thanks (1) 
3558
Thanks (0)
Subtract
9 years 4 months5 years 6 months

Answers:

Years Months
9 4
 5 6

8 16 [Taking 1 year as carry, that means 12 months, therefore, 12 + 4 = 16 months)
 5 6

3 10

Ans: 3 years 10 months
Thanks (0) 
Ans. 3 years 10 months
Thanks (1)
16kg650cm+2kg 720g

Answers:

16 kg 650 g + 2 kg 720 g
= 19 kg + 370 g
Thanks (0)
In a class there are 13 students in house A, 10 in house B, 12 in house C and 10 in house D. What percentage of students are there in house C?

Answers:

Total students = 13 + 10 + 12 + 10 = 45
Percent of students in house C = (Part / Whole) x 100
= (No. of students/Total Students) × 100
= (12/45) × 100
= 26.67%
Thanks (1)
cost price of 1 orange=15
selling price of 208 oranges=?

Answers:

Cost of one orange = Rs. 15
Hence the selling price of 208 oranges=15x208=Rs.3120
Thanks (0)
What is the time 3hours 50 minutes before 1:45 am

Answers:

See 1 hour before 1:45 a.m. will be 12:45 a.m.
Another hour before it will be 11:45 p.m.
Again, one hour before it will be 10:45 p.m.
Now, 45 minutes before it will be 10 p.m.
and now just go 5 minutes before it will be 9:55 p.m.
Thanks (0)
In a parking lot,0.624 of the 125 vehicals were motorcycle and the rest were cars .how many cars were there?

Answers:

Ans. Total Vehicle = 125
Part of Motorcycle = 0.624
Total Motorcycle = $0.624\times 125=78$
Total Cars = $12578=47$Thanks (0) 
Calculate bikes by multiplying .624 with 125, youll get 78
Then subtract it from 125 youll get the no. Of cars that is 47
Thanks (0)
Two buses start from the same bus stand at 8 a.m. one travels at 40 km/h and other at 50 km/h. The second bus reaches the next stop at 10 a.m. How much later will the first bus arrive?

Answers:

Ans. Time taken by 2nd bus = 2 hours
speed of 2nd bus = 50km/h
total distance = speed × time
Total distance = 50 × 2 = 100 km
speed of first bus = 40km/h
Time taken to reach = distance/speed
=> 100/40 = 5/2 h = 2 hours 30 minutes
So first bus 'll reach at 10:30 am
Thanks (1)
A train travels 156 kilometres in 3 hours. Find its speed.

Answers:

Given : Distance = 156 km
Time = 3 hrs
Speed = Distance / Time
= 156/3
= 52 km/hr
Thanks (0) 
Ans. Distance = 156 I'm
Time = 3 hours
Speed = distance/time = 156/3 = 51km/h
Thanks (1)
A rectangular tank is 48 cm long 35 cm wide and 40 cm height.It is 1/5 of its height.Water flows at the rate of 1.8 litre/minute.How much water is in the tank after 6 minutes.Give in litres.

Answers:

Given : Length of Tank = 48cm
Width of Tank = 35m
Height of Tank = 40 cm
1/5 of Height = 40*1/5 = 8cm
Volume of Tank = 48*35*8 = 13440 cm^{3}
We Know 1L = 1000 cm^{3}
Volume of Tank in Liter = 13.44L
A) If the water is flowing into the tank then,
rate of flow = 1.8L/m
total time = 6m
total volume = 1.8 * 6 = 10.8L
then Water in tank after 6 minuters = 13.44 + 10.8 = 24.24L
B) If the water is flowing out from the tank then,
Water in Tank after 6 minutes = 13.44  10.8 = 2.64L
Thanks (1)
how should we make fractions into simplest form

Answers:

Take HCF of numerator and denominator. Then divide both numerator and denominator by HCF. You will get simplest form of a fraction.
Ex. 85/119
HCF of 85 and 119 is 17.
Now, (85/17)/(119/17)
= 5/7
Thanks (0)
how many envelope measuring 10cm by 6cm can be made from a big envelope measuring 50cm by 80 cm

Answers:

Area of bigger envelope is 50cm * 80 cm= 4000cm^2
Area of small envelope is 10cm* 6cm= 60cm^2
So number of envelopes= Area of bigger envelope/ area of small envelope
= 4000/60= 66.6 = 66 (approx)
Thanks (0) 
No. of envelopes = Area of bigger envelope/Area of smaller envelope
= 50 x 80 / 10 x 6
= 66 (appox.)
Thanks (0)
neha got 68% in hindi test .how many marks out of 25 is this? how many marks out of 25 did she get in english if her percentage of marks was 72?

Answers:

we will find 68% of 25= 68 * 25/100= 17 marks
Similary for english, we will find 72% of 25 = 72* 25/ 100= 18 marks
Thanks (0) 
In Hindi, 68% of 25 = 68/100 x 25 = 17 marks
In English, 72% of 25 = 72/100 x 25 = 18 marks
Thanks (0) 
17 marks in hindi and 18 marks in english...whatsapp me @8765929001 for complete solution
Thanks (0)
what is the fraction

Answers:

fraction is the term used to represent a proportion of something, the quantity which is not a whole number. for example1/2, 2/3 etc
Thanks (0) 
A fraction is the way of expression integers in form of p/q where p is call numerator and q is called denominator. In general it can be understood as the methematical expression of part of a whole such as 2 out of 5.
Thanks (1) 
Friction is the force that resist the relative motion of solid surface, fluid layers sliding against each other. It always acts between moving bodies.
Thanks (0)